Mån-Fre: 11:00-18:00 | Lördag: 10.00-14.00 | Söndag: Stängt | Telefon: 0413-559933 | info@elmelid.se | Priser inkl. moms.
AVVIKANDE ÖPPETTIDER JUL & NYÅR: 24, 25, 26, 31/12, 1/1: STÄNGT
Kontakta Jens E-post
Beställningsvara - var vänlig kontakta oss för leveranstid!
DED20 är ett ultrakompakt elektroniskt trumset från Donner.
På DED-20 har Donner placerat 7 silikonpads, som är utformade för att ha mycket låg egen brus. Dessutom ingår två fotpedaler som du kan använda som bastrumma och hi-hat-pedal.På baksidan finns två effektiva högtalare med 2,2 watt vardera.
Trumljuden i DED-20 är noga samplade för att låta så bra som möjligt, och det är främst de två små högtalarna som sätter gränserna för hur bra DED-20 låter. Om du kopplar in hörlurar eller skickar ljudet till ett större ljudsystem kommer du att kunna höra kvaliteten på de använda ljudproven ännu tydligare, eller så kan du använda DED-20 för att imponera på vänner och familj på fester och liknande.
Det finns flera ljud och låtar inlagda i DED-20 som du kan använda och spela till, och du kan också ansluta en extern enhet för att spela din egen favoritmusik på DED-20. På så sätt kan DED-20 även användas bara för att lyssna på musik.
Du kan ansluta DED-20 till din dator via den inbyggda USB-C-ingången, så att du kan använda den med olika undervisnings- och spelappar. Eller så kan du använda den för att spela in trummor på din egen inspelningsprogramvara. DED-20 kan också spela in upp till 180 sekunders trumspel internt, så att du kan spara en spontan idé eller analysera dina egna färdigheter i efterhand.